تاریخ برگزاری: 12 مهر 1397
اولین جلسه مرکز نوآوری پولاد پیچ کار با حضور ریاست محترم دانشگاه، اساتید دانشگاه و با ارائه  آقای دکتر علی حقیقی در خصوص طراحی « ربات هوشمند چندمنظوره شبکه توزیع و فوق توزیع برق» برگزار شد.
آقای دکتر حقیقی به همراه همکار علمی خود نخستین هدف طرح را کاهش مصرف انرژی دانستند. به‌زعم آنان بهبود کیفیت کار، افزایش ایمنی، سلامت کارکنان و کاهش هزینه‌ها مزایای دیگر به‌کارگیری ربات‌ها در صنعت هست.
دکتر حقیقی حول موارد نامبرده افزود:آینده صنعت برق ایران درگرو اتخاذ استراتژی و استفاده از ابزارها و وسایل مدرن، توجه به محیط‌زیست و توانمندسازی در توسعه و بهره‌برداری این صنعت هست. لذا می‌توان یکی از الزامات اساسی توسعه صنعت برق را علاوه بر تدبیر و سرمایه‌گذاری، مسئله فناوری تلقی نمود که نیازمند ضرورت جدی به آن برای حل چالش‌های موجود است. در سالهای اخیر در دنیا به کاربرد رباتیک در صنعت اهمیت زیادی داده‌شده است و بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی تحت نظارت دولت‌ها به پژوهش‌های وسیع در به‌کارگیری ربات‌ها در صنعت پرداخته‌اند. صنعت برق نیز طیف وسیع‌تری از فناوری‌ها را در خود جای می‌دهد. بر این اساس توجه به موضوع رباتیک برای حل مسائل صنعت برق یکی از ضرورت‌های فعلی و آتی صنعت برق کشور خواهد بود. در صنعت برق نیز ربات‌ها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. جهت تأمین انرژی الکتریکی به‌صورت پایدار، تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه، بازرسی و پیدا کردن عیوب و ایمنی کارکنان حائز اهمیت می‌باشند. انجام بازرسی‌های دوره‌ای و منظم از تجهیزات و اجزای شبکه قدرت منجر به کشف عیوب شده و از خروجی‌های اضطراری و بی‌برقی شبکه جلوگیری می‌کند. به‌طور مثال ربات‌ها می‌توانند در شستشوی تجهیزاتی همانند مقره ها، بازبینی تونل‌های مسیر کابل فشارقوی، بازبینی داخل ترانسفورماتورها، بازرسی لوله‌های بویلر، ضخامت سنجی و رسوب سنجی به کار روند.
بخشی از ارائه این دو پژوهشگر به  طراحی مکانیزم مکانیکی ربات، بازوها، درجات آزادی و مکانیزم رفع موانع اختصاص یافت.
 
بعد از ارائه، اساتید حاضر به ارائه مشورت پژوهشی و نیز داوری آن پرداختند. ریاست محترم دانشگاه ضمن استقبال از ارائه طرح و تشویق پژوهشگران، در خصوص امکان اجرایی شدن کار و سطح رقابت با نمونه‌های حاضر در سطح عملیاتی صنعت برق ایران و جهان سخنان مهمی را ایراد کردند.
دکتر خانی ازنظر مکانیکی کاربرد ربات در فضاهای صعب‌العبور را با عطف به سازوکار حرکت و انعطاف آن اشکالاتی را به  دکتر حقیقی یادآوری کردند.
به‌زعم دکتر رمضانی، پیش‌تر پیشرفت‌های قابل‌توجهی در این زمینه صورت گرفته است که پژوهشگران باید نسبت سهم پژوهشی خود را دراین‌باره بیشتر توضیح دهند.
دکتر پازوکی و سعیدی به ترتیب در خصوص مدارات کنترلی، ناوبری و الکترونیک سؤال‌هایی را مطرح کرده‌اند. به نظر اساتید نامبرده الکترونیک طرح از بخش مکانیکی کار پیچیده‌تر و حساس‌تر است. استاد علیزاده نیز نسبت به ذخیره انرژی، ظرفیت و قابلیت‌های کاری طرح سؤالاتی را مطرح کردند. دکتر دولتیاری نیز برخی مواد حقوقی فعالیت در قالب هسته‌های فناور را با پژوهشگران در میان گذاشت.


طراحی ربات صنعتی چندمنظوره بازرس و نظافت کار جزئیاتی داشت که اساتید حاضر هرکدام پیچیدگی خاص کار را با طراحان پروژه در میان گذاشتند و ادامه کار منوط به‌ضرورت یک ارائه تکمیلی در خصوص جزئیات اجرایی و طراحی‌های مکانیکی و الکترونیکی کار شد.
در پایان پژوهشگران ضمن مفید خواندن مشورت اساتید، آن را راهگشا دانستند و فرصتی برای تدقیق بیشتر کار تقاضا کردند. بنا به همراهی و همدلی ریاست محترم دانشگاه با پژوهشگران و همچنین سابقه حضور و ارائه در کارخانه، با زمان مورد تقاضا موافقت شد و مقرر شد که دو پژوهشگر در فرصت مقتضی طرح تکمیلی را ارائه دهند.